Tommyknockeři / Tommyknockers

1. srpna 2015 v 19:48 | LovingFan |  Knihy
Přináším vám další minirecenzičku na román od Stephen Kinga - Tommyknockeři
Pokud máte rádi sci-fi a mimozemské civilizace nebo jeho román Pavučina snů, myslím, že i tenhle by se vám mohl zalíbit.
Já jsem si pořádně názor ještě neudělala, protože jsem jej dočetla teprve před pár hodinami a tak doufám, že mi tenhle článek pomůže si věci ujasnit.

Originál knihy vyšel v roce 1987, ale u nás teprve v roce 2013.
Zjednodušeně příběh pojednává o spisovatelce Bobbi Andersonové, která žije v městečku Haven. Bydí se svým psem Peterem na farmě a vlastní rozlehlé pozemky kolem. Právě na jedné z lesních cest zakopne o kus kovu vyčnívajícího ze země a zde začíná celý pletenec údalostí.

Vedlejší postavou je Jim Gardener, Bobbiin přítel a milenec. Potlouká se svým, ne zrovna zdařilým, životem a ve chvíli kdy chce spáchat sebevraždu, mu v hlavě utkví myšlenka, že musí zachránit Bobbi. Vydává se tedy do městečka Haven a zjišťuje, že jeho kamarádka, a postupem času celé město, se mění. Mění se lidé a za vše může kus kovu v lese, který už není jen kusem, ale vesmírnou lodí v zemi. Přes všechny věci okolo pomáhá Gardener kopat a odhalit loď. Čím více je loď odkryta, tím více se mění lidé i okolní vzduch... Z města lidí se stává město tommyknockerů.

Samozřejmě je velice těžké popsat celý děj a jeho návaznost. Ve zkratce půjde o záchranu města a celého lidstva před mimozemskou rasou. V knížce se prolíná hodně minulost s přítomností. Určité kapitoly se vysvětlují až v těch nadcházejících a člověku tak vše dochází a zapadá do sebe.

Většinou se u Kingovek musím začátkem prokousat a teprve potom to začíná nabírat na obrátkách, ale zde stačilo prvních pár stránek a věděla jsem, že přesně tohle bude můj šálek čaje. A také že ano. Kniha vás vtáhne do děje a pokud jste jako já, děj vám běží před očima jako film.

Celý příběh byl ohromný. Bohužel mě trochu zklamal konec. Nene, konec byl vlastně výborný - zneklidňující ale zároveň pokojný (to dokáže prostě opravdu jen King). Epilog mě zklamal... Přišlo mi, jakoby byl psán na rychlo. Což samozřejmě nemohu vědět, ale bylo to takové zbrklé a na Kinga moc rychlé. Ale epilogy asi takové bývají...

Oblíbené části
Ze středu čela Anne Andersonové se táhla silná černá šňůra připomínající mohutný vysokonapěťový nebo koaxiální kabel. Podobná šňůra vybíhala i z pravého oka starého pána. Pes měl obnaženou celou horní polovinu lebky; z pulzujícího mozku mu vybíhaly desítky menších drátů.
Pes natočil ke Gardovi oči, beze stopy po zákalech. Zakňučel.

Poslední, co Leandro spatřil, než ho automat - vážící skoro tři sta kilogramů - zasáhl, byla spousta pěnících nealko nápojů řinoucích se z roztříštěných hrdel láhví zasažených kulkami.
...Ozvala se dunivá, drtivá rána. Přední část Leandrovy lebky se roztříštila, jako byste na podlahu mrštili vázu z dynastie Ming. Vzápětí mu praskla páteř. Automat ho chvíli nesl s sebou jako obrovitý hmyz připlácnutý na čelním skle rychle jedoucího auta.
...Při nárazu do Leandra se mu zasekla přihrádka na mince; a teď když opět rychle hučel vzduchem, vypadávala z něj nekonečná řada čtvrťáků, nikláků a deseticentů a kutálela se po celé silnici.

V knize také odkazuje na mnoho záhad a zajímavých událostí, které můžete dohledat na internetu (například ostrov Roanoke, ležící u pobřeží Severní Karolíny, který byl nevysvětlitelně vylidněn a zbylo tam jen slovo CROATOAN vyryté do stromu; nebo když se v roce 1884 všichni lidé z města Blessing zbláznili; odkazuje na UFO - Lubbocká světla nebo když lidé z určitých oblastí přijímali rádiové stanice přes kovové implantáty, plomby, skleněné nádobí nebo obroučky brýlí).
K těm rádiovým stanicím - jsou často používány i v této knize (stanice přeskakují a signál blbne) - Stephen King použil rádiovou stanici WZON, kterou provozuje se svou manželkou.
Doporučil i dvě knihy s podobným námětem, které mě zaujaly, ale bohužel u nás nejsou k sehnání.
První se jmenuje Plující drak od Petera Strauba - příběh, kdy je město/svět "otráven" chemikálií ve vzduchu a lidé začínají šílet.
Druhou je Mozková vlna od Poula Andersona a její námět se mi móc líbí - nad Zemí přeletí kometa, která zvýší IQ všem zvířatům na planetě (příběh začíná tím, když králík zjistí, jak utéct z pasti).

Dle knihy byl v roce 1993 natočen film Monstrum, podle recenzí stojí za prd, ale já jej teď usilovně sháním a poté kdyžtak napíšu další minirecenzičku.

Určitě si knihu přečtu jednou znova, bylo to skvělé počtení.
Přebal má krásnou lákavou zelenou barvu (ovšem když se člověk dozví, co ta zelená představuje, není už tak lákavá). Nu a přiložené baterie mají také svůj význam ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama