Plíživý děs/Creepshow

4. března 2015 v 12:05 | LovingFan |  Filmy
Creepshow je povídkový film natočený Georgem A. Romerem a Stephenem Kingem. Zakládá si na pěti různých povídkách.
Moc se mi líbí způsob zpracování - typická 80.léta+komiksové zpracování některými místy filmu a na tu dobu perfektní masky a zpracování. Jakožto fanynka všeho Kingovského jsem si tuto podívanou moc oblíbila (ještě více pak druhý díl Creepshow).

Film jsem viděla pokaždé v angličtině, ale včera tedy poprvé v českém znění a musím říct, že jsem ráda. Pár věcí jsem totiž nechápala - díky mé nedokonalé angličtině -,-

První příběh se jmenuje Den otců/Fatger's day a hlavní roli sehraje právě jeden takový tatínek, ale zavražděný. Na den otců vstane z mrtvých. Děj se točí kolem jeho rodiny. On sám byl nevděčný a hrubý ke své rodině, a proto ho jednoho dne zabila jeho dcera /možná to není dcera, ale tyto rodinné vztahy jsou v příběhů moc složité/. Ta právě přijela na rutinní rodinnou sešlost, kterou pořádají na Den otců. Popíjí nad otcovým hrobem whiskey a když jí omylem vlije na hlínu, otec se probere k životu. Zavraždí ji na hřbitově, poté ještě přítele jeho vnučky, nadále zabije kuchařku a poté i svou druhou dceru. Nejen že zabije svou druhou dceru, on si zní také vytvoří svůj vlastní dort ke Dni otců, po kterém tak toužil!
Příběh je známý právě díky větám: ,,Je Den otců a já chci svůj dort!" --> a když jej drží, říká spokojeně: ,,Je Den otců a já mám svůj dort :]"

Druhý příběh - můj nejoblíbenější - se jmenuje Samotářská smrt Jorda Verryla/The Lonesome Death of Jordy Verrill. Původně se povídka jmenovala pouze Weed, ale to by asi prozradilo hned celou pointu. Mám jí nejraději, protože v ní celou dobu hraje Stephen King. Jord Verryll je venkovský tupec a jednoho večera mu na zahradě přistane meteorit. Jako správný blb, zjistí, že je meteorit vážně horký. Ve vizi velkého zisku, jej chce okamžitě vzít domů a poté prodat na univerzitě. Tak jej schladí kbelíkem vody. No co nečekal, meteorit mu praskne. Z útrob vyteče jakási modravá tekutina. Jordyho to nijak nefascinuje a vylije tekutinu přímo do půdy a sám se o ní ušpiní.
Doma odloží meteorit a jde k televizi. Za pár okamžiků si všimne, že mu nepříjemně natekly a vlastně i zezelenaly prsty! Jako správný hňup si sáhne do pusy a dojde mu, že si to zanesl i tam. Chce již volat záchranu, ale představuje si zlomyslného doktora, který mu bude chtít amputovat prsty. Raději jde zpět do obýváku. Všimne si, že jeho domek je celý prolezlý zelenými trsíky trávy a zahrada venku je naprostá džungle. Tráva prorůstá už i jím samotným a nedostane lepšího nápadu, než se naložit do vany... V koupelně se v zrcadle setkává se svým zesnulým otcem. Ten mu to rozmlouvá, ale Jordy si stejně přijde zbytečný a chce s tím už skoncovat. Z vany se vynoří už jen zarostlá lidská postava, která si poté vystřelí mozek z hlavy, aby vše ukončila. Příběh končí tím, že v zapnuté televizi běží počasí a informuje o dlouhotrvajících deštích, zatímco za oknem a v okolí je vidět všudypřítomná "tráva"...

Třetí příběh nese název Stačí přečkat příliv/Something to tide you over.
Ve zkratce je to o muži, který se pomstí své ženě a milenci. Manžel je trochu bláznivý a sadista - zahrabe ty dva na pláži u břehu. Každého kousek dál od sebe a oboum dá televizor, kde se vzájemně vidí. Samozřejmě ani jeden z nich příliv nepřežije a manžel se bláznivě raduje u sebe doma... Ovšem milenci si to nenechají líbit a vrací se jako rozmočení duchové. Vrátí manželovi vše až do poslední kapky mořské vody.
Předposledním příběhem je Bedna/The Crate. Četla jsem hodně názorů, že tato povídka děsila diváky nejvíce. Ale mě nepřijde tak hrozná. Henry má příšernou manželku, která ho neustále peskuje a ponižuje. Stále to zkousává, ale v myšlenkách si představuje její smrt. Jednoho dne dostane opravdovou šanci díky svému příteli, který je profesor. Do laboratoře přivezou starou velikou bednu z roku 1834 s nápisem Arktická expedice. Profesor tedy jede do laboratoře, aby bednu společně otevřeli. Profesor s pomocníkem otevírají bednu, která je zamotaná do řetězů. Z bedny se ozývají podivné zvuky a když ji pootevřou, monstrum v bedně zabije profesorova pomocníka. Profesor prchá a vše se snaží vysvětlit kolegovi. Ten mu nevěří a stává se tak další obětí monstra z bedny. Nakonec profesor volá Henrymu, že potřebuje pomoc. Scházejí se v laboratoři a vymýšlejí co bude dál. Když v tom Henry dostane geniální nápad. Mohli by toho využít a zbavit se tak navždy jeho strašné manželky. Nalákají jí do laboratoře, poté pod schodiště, kde je bedna ukrytá a poté si Henry užívá pohled na monstrum, které trhá jeho manželku... Oba zamaskují veškeré stopy a bednu pořádně uzavřou. Zařetězovanou bednu hodí do hlubokého dolu, odkud se už nikdy nedostane...Nebo snad ano?

Pořád po Vás lezou!/They're creeping up on you!, tak se jmenuje závěrečná povídka. Je tak trochu ve stylu Hitchocka. Věčně nerudný muž, který má fóbii z bakterií, hmyzu a špíny bydlí v bezmikrobovém apartmá. Celý jeho personál si z něj utahuje. Je to velmi podlý muž a za každou prkotinu vyhazuje své zaměstnance. Během dne mu volá žena zesnulého muže, který u něj pracoval a zemřel krátce poté co jej ten starý páprda vyhodil. Proklíná ho, ale on si z ní jen utahuje. Najednou se v jeho bezmikrobovém apartmá objeví šváb. Začne zuřit a volat na všemožné deratizátory, ale nikdo nemá čas. Začne tedy brouka "lovit" sám. Postupem času se všude objevují další a další až nakonec... odhrne podivně se vlnící prostěradlo z postele a vyhrne se na něj celá kolonie švábů. Utíká od nich, ale v tu chvíli se mu začnou řinou brouci z úst a z očí a to je jeho konec...

Celý film je doprovázen mini-dějem, kde hraje Kingův syn malého kluka. Jeho otec mu zakazuje číst si komixový časopis Creepshow a vyhodí mu časopis do popelnice. V poslední scéně najdou popeláři časopis a prohlížejí si jej. Najdou vystřiženou stránku s objednáním panenky Voodoo..Poté už je jen záběr na matku, která žehlí košili a všimne si, že je rozstřihaná. Nahoře v pokoji sedí chlapec s panenkou voodoo sešitou z látky z košile. Otec čte u snídaně noviny a jakmile jeho synek zabodává jehlu do jeho krku, začne se dusit. Tímto mu dává synáček co proto za vyhozený časopis...

Přeju příjemné pokoukání !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama