Nespavost/Insomnia

29. března 2013 v 9:01 | LovingFan |  Knihy
Dalším /podle mě famózním/ dílem S.K. je Nespavost napsaná roku 1994.

Děj je samozřejmě opět zasazen do Derry..Celá kniha na mě působí tak, že vás upoutá do křesla a nepustí.
Neustále se v příběhu něco děje, říkáte si - Tak, teď už to je fakt vyhrocený, nic víc už se nemůže stát - a v tu chvíli čtete dál se zatajeným dechem a nevěříte vlastním očím, co se to tam sakra zase děje! :)

Hlavní postavou je Ralf Roberts trpící po smrti své manželky Carolyn nespavostí.
Spánek se mu postupem času zkracuje třeba na pouhou hodinu..A když už se mu podaří usnout, má tak děsivě živé sny, že je snad lepší být vzhůru..

Důležitou záporáckou postavou je Edward Deepneaue, dále jen Ed..Jeho žena Helena a dcera Natálie vytváří dojem uspořádáné šťastné rodiny..Navazujíc na předchozí situace se jednoho dne Helena doplahočí do centra města, s malou Natálii v náruči.Sotva nese sebe na pohmožděných nohách..Podlitý monokl pod okem, zkrvavená a potlučená tvář..
To ji provedl Ed, který začal "šílet"..

/V Derry na klinice Péče o ženu se má konat přednáška Susan Dayové, zastupitelky názoru o povolení interrupcí.Samozřejmě probíhají demonstrace příslušníků skupiny Přátel života..Do které patří i Ed, jehož myšlení a chování je ovlivněno silami většími než si kdo dokáže představit./

Ralf vyhledává lékařskou pomoc, zkouší všelijaké "babské rady".Ale nic nepomáhá..
Jednu noc spatří před domem sousedky dvě malá stvoření, diví se co tam dělají ta pozdě.Znepokojují ho velké ostré nůžky v rukou jednoho z nich.Zavolá anonymně na policii a čeká na příjezd..May Locherová, sousedka od naproti je nalezena mrtvá.

A od této chvíle začíná Ralf vidět svět jinýma očima..Není však jediný, je jasné, že Ed tuto jinou realitu viděl už dřív a setkal se s bytostmi z vyšších pater.
Také Ralfova kamarádka Lois Chasseová / má oblíbenkyně :3 / se mu svěří se svým problémem - nespavostí.Začne vidět hyperrealitu, stejně jako Ralf a Ed, a poté jsou Ralf a Lois vybráni k důležitému úkolu.Zachránit 2000 lidí, kteří se mají dostavit na přednášku Susan Dayové...

Dále už vám nebudu spoilerovat !

Z psychologického hlediska, King dokonale popsal vztah dvou seniorů a jejich "dobrodružství".
Objevují se tu nadpřirozené bytosti, nadpřirozené schopnosti jednotlivých postav, barevné aury, zářivé stopy vedoucí vždy k hledaným cílům, skvěle popsané děsivě a odporně působící doupě a další realistické popisy, ..
Rozjímání nad pomíjivostí života a stářím..On je opravdu král, nejde mi už ani popsat slovy, jak moc mě tahle kniha nadchla a nutila číst dál a dál! :)

Nejkrásnější na tom všem je, že celý děj se odehrává v jiném prostoru,čase a přesto v přítomnosti..Myslím, že to je jedna z velmi náročných a složitých knih od Stephena.

Filmová adaptace by v dnešní době vypadala naprosto skvostně.Dalo by se použít tolik efektů a triků..Až na to, že by to byl asi další 3 hodinový film :D

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anonym | 9. května 2013 v 20:30 | Reagovat

Nedávno jsem také četla, a moje pocity z této knihy jsou stejné jako ty tvoje. Jeho genialita a nadhled je velmi výjmečná!

2 trulikuli | E-mail | 21. prosince 2013 v 14:32 | Reagovat

Zrovna ctu Nespavos uz po druhe( s odstupem asi 8 let) a musim priznat, ze kniha je dalsim mistrovskym dilem od Kinga.To, serie Temne veze a Nespavost patri dle meho k jeho vrcholnym dilum (samo take Beznadej atd :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama